Zegar kominkowy, Lenzkirch, Królewska Odlewnia Żeliwa w Gliwicach (?), 1881

Opis

Zegar w żeliwnej, bogato zdobionej obudowie, z pełnoplastycznymi aplikacjami i okazałą sterczyną. Na tarczy nałożone plakietki pokryte białą emalią z kobaltowymi cyframi rzymskimi. Sygnowany.

Wymiary: 49x23x26 cm

AGUL - Aktien (Akcyjna) Gesellschaft (Spółka) Uhrenfabrikation (Fabryki zegarów) Lenzkirch. Firma AGUL powstała w 1851 przez Eduada Hauser’a który był wyuczonym mechanikiem precyzyjnym w zakresie budowy pozytywek i zegarów. Początkowo firma produkowała precyzyjne części zegarmistrzowskie, aby w 1851 roku przekształcić firmę w spółkę z fabryką zegarów. Firma dzięki świetnym rozwiązaniom technicznym i wysokiej jakości stała się szybko znana na świecie, produkując początkowo zegary na styl francuski. Była to również pierwsza w Niemczech fabryka produkująca własne sprężyny naciągowe, które dotychczas były importowane z Francji. Firma posiadała rozległe zabudowania fabryczna, w tym własną odlewnię, warsztaty galwaniczne, walcownie, tartak i stolarnie, w której budowano dedykowane obudowy do zegarów różnych wielkości. W ok. 1900 roku pożar, znacząco zniszczył stany magazynowe, a bogaty asortyment różnych zegarów (ponad 160 modeli) powodował duże koszty stałe. Zegary Lenzkircha były co najmniej o 30% droższe niż innych niemieckich marek. Nie produkowano jednak zegarów w typie amerykańskim, na które znacząco wzrastał popyt, którego firma nie była w stanie zaspokoić.. W czasie I Wojny Światowej utrzymano się dzięki zamówieniom dla armii. W 1927 została przejęta przez konkurenta: Junghans. Oficjalnie firma zakończyła działalność w 1931 roku. Zegary Lenzkirch do dziś zyskują uznanie kolekcjonerów.

Królewska Odlewnia Żeliwa w Gliwicach (niem. Königlich Preußische Eisengießerei) – gliwicka odlewnia, nazywana również Hutą Gliwicką lub Starą Hutą, była jednym z najnowocześniejszych zakładów tego typu w Europie końca XVIII wieku. Huta założona została w 1796 roku, natomiast początki odlewni sięgają roku 1798, kiedy to gliwickiej hucie uruchomiono gisernię. Pierwszym głównym projektantem został architekt Johann Friedrich Wedding. Była ona drugą najstarszą w całych Prusach (po Królewskiej hucie Malapane - dziś Huta Małapanew w Ozimku, najdłużej działającej, bo od 1754 roku). Zakład współpracował z podobnymi zakładami w Malapane (Ozimek), Berlinie i Sayn. W XIX wieku gliwicka odlewnia była renomowanym zakładem, znanym w całej Europie, o bardzo szerokim profilu działalności. Z zakładem związany był wówczas Theodor Erdmann Kalide, autor m.in. pomnika "Chłopiec z łabędziem" w Chorzowie, czy gliwickich monumentów "Lew czuwający" i "Dziewczyna z lirą". Obok monumentalnych dzieł, jak rzeźby, wytwarzała odlewy dekoracyjne – świeczniki, kałamarze, miniatury pomników. Królewska Odlewnia Żeliwa była pierwszym zakładem, któremu zlecono wykonanie najwyższego niemieckiego odznaczenia wojskowego – Żelaznego Krzyża. W okresie I wojny światowej produkowano tu tzw. "czarną biżuterię", wykonaną z żeliwa, którą Niemcy kupowali zamiast wyrobów jubilerskich, przekazując zaoszczędzone w ten sposób pieniądze na cele militarne. Od lat trzydziestych XX wieku do końca II wojny światowej odlewnia produkowała głównie na potrzeby wojenne III Rzeszy. Po przyłączeniu Gliwic do Polski w 1945 roku zakłady upaństwowiono i odtąd funkcjonują one jako Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych.

 

Dostępne: Kołobrzeg

Cena: 4 900,00 zł 4900.00
ilość szt.

Dane techniczne

Dostępność Kołobrzeg
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl