Wlastimil Hofman “Portret Zdzisława Peszkowskiego”, Tarnopol, 1939 r., antyki Warszawa, dawne malarstwo, malarstwo aukcyjne, polska sztuka, antyki
  • nowość

Wlastimil Hofman “Portret Zdzisława Peszkowskiego”, Tarnopol, 1939 r.

Opis

Olej na kartonie, sygnowany, opisany i datowany po prawej: "Wlastimil Hofman Tarnopol 1939"

Literatura: Antoni Lenkiewicz "Polacy na przełomie XX i XXI wieku", Tom 1, 1998 r. Zdzisław J. Peszkowski "Wspomnienia jeńca z Kozielska", Wydawnictwo Archidiecezji Warszawskiej, 1989 r.

Proweniencja: kolekcja prywatna Szklarska Poręba

Portret przedstawia Zdzisława Peszkowskiego herbu Jastrzębiec (1908-2007), późniejszego kapelana Jana Pawła II, osobiście przyjaciela malarza. Po wybuchu II wojny światowej Hofman przebywał wraz z żoną w pałacu w Pomorzanach, gdzie stacjonował szwadron polskiego 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, który 20 września został otoczony i wzięty do niewoli przez wojska sowieckie. Hofman portretował wówczas żołnierzy na niewielkich kartonikach. Portreciki miały być wysłane do rodzin, a jednym z portretowanych był Zdzisław Peszkowski, który pomagając skarbnikowi dywizjonu w rozdzielaniu pieniędzy pomiędzy żołnierzy i ukrywając znaczną ich część, po dostaniu się do niewoli postanowił przekazać je Hofmanowi, aby nie dostały się w ręce władz sowieckich. Następnie Hofman przeżył tułaczkę przez Wołyń do Stambułu, Hajfy, Tel Awiw-Jafy, Jerozolimy. Tam spotkał po latach ponownie Peszkowskiego, wyznając mu, iż ofiarowane mu w 1940 pieniądze uratowały Hofmanom życie, gdy aresztowani w Moskwie odzyskali wolność i mogli wykupić podróż do Polski.

Wlastimil (Vlastimil) Hofman (Praga 1881 - 1970 Szklarska Poręba) do Krakowa przyjechał w 1889 roku. W 1895 r. uczęszczał na wieczorowe lekcje rysunku w pracowni Floriana Cynka w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. W latach 1996 - 1998 studiował malarstwo w tejże szkole pod kierunkiem Jana Stanisławskiego, Jacka Malczewskiego a w latach 1901 - 1902 u Leona Wyczółkowskiego. W latach 1899 - 1901 studiował w paryskiej École des Beaux-Art. Wlastimil Hofman był związany zarówno z polskim, jak i czeskim środowiskiem artystycznym, był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", czeskiego ugrupowania "Manes", a także współzałożycielem w 1905 roku krakowskiej Grupy Pięciu. W latach 1914 - 1917 mieszkał w Pradze, a do 1920 w Paryżu. W 1920 roku wrócił do Krakowa. W czasie II wojny z Legionem Czeskim przeszedł przez Tarnopol, Stambuł, Hajfę i Tel-Aviv do Jerozolimy. W 1946 r. wrócił do Krakowa i wkrótce osiadł w Szklarskiej Porębie, gdzie znajduje się niewielkie poświęcone mu muzeum. Wlastimil Hofman był przedstawicielem późnego okresu symbolizmu młodopolskiego. Był wiernym uczniem Jacka Malczewskiego, nadającym swoim obrazom ton bardziej liryczny. Inspiracji szukał na wsi polskiej. Malował wiejskie Madonny, świętego Jana Chrzciciela, dzieci, postacie fantastyczne a także jak Jacek Malczewski autoportrety.

Cena: 24 000,00 zł 24000.00
ilość szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl