Stefan Norblin (?) “Po tęczowej obręczy” , antyki Warszawa, skup antyków, dawne malarstwo, malarstwo aukcyjne, malarstwo polskie, Galeria Żak
  • nowość

Stefan Norblin “Po tęczowej obręczy”

Opis

Akwarela, tusz, technika mieszana na papierze.

Wymiary w ramie: 32x26 cm (20x14 cm)

Projekt okładki książki Jerzego Bandrowskiego “Po tęczowej obręczy” wydanej w 1927 r. przez wydawnictwo Oficyna Literatów "Rój”.

Praca pochodzi ze szkicownika z ok. 1925 roku.

Atrybucja: Stefan Norblin, właśc. Juliusz Stefan Norblin de la Gourdaine (Warszawa 1892 - 1952 San Francisco) – polski artysta plastyk, malarz, karykaturzysta, ilustrator i plakacista, projektant wnętrz, architektury i mody. Tworzył m.in. modernistyczne i secesyjne plakaty reklamowe oraz malowidła w stylu art déco. Jego pradziadem był malarz Piotr Norblin. Studiował malarstwo w Antwerpii i Dreźnie. W 1920 roku Stefan Norblin wziął udział w wojnie polsko-sowieckiej. Po wojnie wrócił do Warszawy, gdzie ożenił się z Leną Żelichowską, znaną podówczas aktorką i tancerką. We wrześniu 1939 roku wyjechał z kraju do Rumunii, gdzie w podróży, oprócz małżonki, towarzyszył mu Marian Hemar. Na czas okupacji Norblinowie mieli schronić się w Stanach Zjednoczonych, dokąd postanowili dostać się przez Azję. W czasie II wojny światowej Norblin przebywał w Persji, a następnie w Indiach, gdzie dla maharadży Jodhpuru Umaida Singha wykonał serię malowideł zdobiących wnętrze pałacu Umaid Bhawan, największej prywatnej rezydencji w tym kraju. Malował także portrety lokalnej arystokracji i ozdabiał jej rezydencje. Po wojnie osiadł na stałe w Stanach Zjednoczonych, gdzie zarabiał na życie jako portrecista. W 2007 roku Telewizja Polska wyprodukowała film dokumentalny Stefan Norblin, opowiadający o życiu artysty. W 2011 powstał także film dokumentalny Chitraanjali.

 

Dostępne: Warszawa

Cena: 2 800,00 zł 2800.00
ilość szt.

Dane techniczne

Typ obrazu Marynistyka
Kraj pochodzenia Polska
Dostępność Warszawa
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl