Michał Elwiro Andriolli "Scena do Pana Tadeusza", 1881 r., grafika polska, antyczne grafiki, drzeworyt sztorcowy, Andrzej Zajkowski
  • nowość

Michał Elwiro Andriolli "Scena do Pana Tadeusza", 1881 r.

Opis

Drzeworyt sztorcowy, sygnowany i datowany pd. "Andriolli 1881" oraz ld. "A. Zajkowski"

Wymiary w ramie: 41x34 cm (23x18 cm)

Michał Elwiro Andriolli (Wilno 1836 - 1893 Nałęczów) sudiował w moskiewskiej Szkole Rysunku i Rzeźby, pod kierunkiem Siergieja Zaranki. W 1857 roku za "Portret studenta" Akademia Petersburska nadała mu tytuł "niekłassnyj chudożnik". Dalsze studia podjął w rzymskiej Akademii św. Łukasza, gdzie na konkursie uzyskał wielki srebrny medal. Po powstaniu styczniowym przebywał w Anglii, a następnie w Paryżu gdzie wykonywał ilustracje do czasopism, rzeźbił i rytował. Przebywał na zesłaniu w Wiatce gdzie udzielał lekcji rysunku, malował portrety, obrazy religijne (wykonał malowidła ścienne w miejscowym soborze). Po powrocie do Warszawy zyskał rozgłos jako ilustrator czasopism oraz utworów literackich (m.in. Juliusza Słowackiego, Elizy Orzeszkowej). W 1881 roku wykonał popularne do dziś ilustracje do "Pana Tadeusza". W 1883 roku został zaproszony do Paryża gdzie wykonywał ilustracje do dzieł Fenimora Coopera, Teophila Gauthiera i Williama Szekspira. W latach 1882-93 skupił się na ilustrowaniu dzieł Adama Mickiewicza. Malował także obrazy dla Kościołów. Odbywał podróże, ilustrowane własnymi rysunkami. Rysując posługiwał się ołówkiem lub tuszem i gwaszem.

Andrzej Zajkowski (Warszawa 1851 - 1914 Warszawa) – wybitny drzeworytnik warszawski, jeden z czołowych przedstawicieli polskiej ksylografii, znakomity odtwórca rysunków Michała Andriollego. Czynny w latach 1865-1889, wcześnie zdobył uznacie w środowisku artystycznym. Jego prace zaczęły się ukazywać w "Kłosach" gdy miał niespełna 15 lat, mając lat 20 rytował rysunki Andriollego, z którym współpracował najdłużej. W 1881 roku powierzono mu wykonanie drzeworytów wg rysunków Andriollego do Pana Tadeusza Adama Mickiewicza (wyd. we Lwowie w 1882). Poza Andriollim, Zajkowski rytował dzieła innych znakomitych malarzy i rysowników (m.in. Józefa Chełmońskirgo, Józefa Buchbindera, Wojciecha Gersona, Juliana Fałata, Apoloniusza Kędzierskiego, Juliusza Kossaka, Franciszka Kostrzewskiego, Jana Matejki, Józefa Pankiewicza, Henryk Pillatiego, Władysława Szernera, Leona Wyczółkowskiego i wielu innych). W 1876 roku założył z Janem Styfim krótko działającą drzeworytnię. Za swoje osiągnięcia artystyczne był wielokrotnie nagradzany, m.in. na Wystawach Ornamentacyjnych w Warszawie w latach 1886-1888 oraz Wystawie Sztuki Drukarskiej w Petersburgu w 1895 roku.

Cena: 1 200,00 zł 1200.00
ilość szt.

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl