Florian Cynk "Długosz nauczający synów Kazimierza Jagiellończyka"

Opis

Akwarela na papierze, sygnowana piórkiem pd. "F. Cynk"

Wymiary w ramie: 51x59 cm (27x36 cm)

Florian Stanisław Cynk (Kraków 1838-1912 Kraków) – malarz polski, profesor rysunku w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u Wojciecha Stattlera i Władysława Łuszczkiewicza. Studia kontynuował na Akademiach w Dreźnie (1862-1863) i Monachium (1863-1867: w połowie lutego 1863 r. zgłosił się do Techn. Malklasse. W roku 1877 został powołany na profesora rysunku w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych.

Pozostawał pod wpływem Jana Matejki, wykonywał rysunki przedstawiające jego obrazy, które służyły potem do wykonania drzeworytniczych ilustracji publikowanych w „Tygodniku Ilustrowanym” i „Kłosach”. Pomagał też w wykreślaniu widoków perspektywicznych na największych obrazach Matejki. Malował obrazy historyczne i religijne oraz portrety.

W roku 1888 namalował obraz ołtarzowy Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w kościele w Stryju, w Wiśniczu Starym wraz z Janem Matejką namalował obrazy przedstawiające świętych Kingę i Wojciecha. W roku 1886 został dyrektorem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

Do uczniów Floriana Cynka należeli m.in. Stanisław Wyspiański, Piotr Stachiewicz, Jan Wojnarski, Ludwik Stasiak, Artur Markowicz, Wojciech Weiss, Ludwik Misky, Józef Rapacki, Stefan Filipkiewicz, Władysław Benda i Zefiryn Ćwikliński.

 

Cena: 12 500,00 zł 12500.00
ilość szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl