Bronisława Rychter-Janowska “Leśniczówka w Majdanie”, antyki Warszawa, skup antyków, dawne malarstwo, malarstwo aukcyjne, malarstwo polskie, Galeria Żak
  • nowość

Bronisława Rychter-Janowska “Leśniczówka w Majdanie”

Opis

Olej na tekturze, sygn. l.d.: “B. RYCHTER-JANOWSKA”:, na odwrocie naklejka wystawowa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

Wymiary w ramie: 33x40 cm (25 x 31 cm)

Bronisława Rychter-Janowska herbu Ślepowron - (Kraków 1868 - 1953 Kraków) – polska malarka, publicystka. Pierwszym nauczycielem rysunku i malarstwa był jej starszy brat Stanisław Janowski. W 1896 r. wyjechała do Monachium, gdzie studiowała malarstwo w prywatnych szkołach Antona Ažbe i Simona Hollósy. Pobierała również lekcje u mistrza portretu Franza von Lenbacha. W późniejszym okresie kontynuowała studia we Florencji i Rzymie. Twórczość Bronisławy Rychter-Janowskiej wyróżnia subtelność i nastrojowość, mistrzowska gra świateł i cieni. Ulubionym tematem jej prac był dwór polski i jego wnętrza, kościółki i wiejskie chaty oraz pejzaże. Również dała się poznać jako portrecistka, w czym niewątpliwą zasługę miały lekcje u "księcia malarzy" von Lenbacha. Wykorzystywała wszystkie techniki malarskie – olej, pastele, akwarele, znane są jej rysunki węglem, tworzyła również makaty i aplikacje. Współpracowała z kabaretem Zielony Balonik w Jamie Michalikowej w Krakowie oraz kabaretami lwowskimi, dla których tworzyła projekty kukiełek. Swoje prace wystawiała w Krakowie, Lwowie, Warszawie, Pradze, Wiedniu, Rzymie, Wenecji i Florencji. Podróżowała po niemal całej Europie i północnej Afryce; w Rzymie, Neapolu i na Sycylii spędziła prawie trzy lata. W 1917 osiadła na stałe w Krakowie, a jej mieszkanie stało się jednym z najbardziej znanych salonów artystycznych miasta. Tworzyła do ostatnich chwil życia. Swój dorobek sama artystka oszacowała na kilkanaście tysięcy prac. Obrazy Rychter-Janowskiej znajdują się w wielu muzeach polskich i zagranicznych, m.in. w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa i Muzeum Watykańskim oraz zbiorach prywatnych. Ze względu na ich również niezaprzeczalną secesyjną dekoratywność cieszą się do dziś dużym powodzeniem na aukcjach antykwarycznych. Spuścizna rękopiśmienna artystki znajduje się w Zbiorach Specjalnych Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie.

 

Dostępne: Warszawa

Cena: 8 500,00 zł 8500.00
ilość szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl